Praktiliste ainete õppejõudude kogemuskohtumine

04.10.2024

Neljapäeval 03. oktoobril toimus Tallinnas mitme kooli esindajate kokkusaamine, kus arutleti õpetamis- ja õppimisvõimaluste üle praktiliste ainete tundides. Sarnane kohtumine on toimunud ka möödunud kevadel Tartus. Seekord oli võõrustajaks Sisekaitseakadeemia koos oma kolledžitega ning kohtumisest olid kutsutud osa saama Kaitseväe Akadeemia ja Kaitseliidu kool. Kaitseliidu kooli esindasid sõjaväelise juhtimise õppesuuna juhataja Imre Õim, kooliveebel Siim Tambaum ja haridustehnoloog Ülle Raavel.

Sisutihe päev algas akadeemia imeilusas kohvikus, kus võõrustajate esindaja, arendusjuht Merle Tammela palus kõigil rääkida, millised ootused neil kohtumisele on. Samas algas ka juba elav arutelu õpetamisvõimaluste üle. Kohvikusse oli meiega kohtuma tulnud ka Kaitseliidu kooli endine reservrühmaülema ja SERE kursuste ülem Heigo Vija, kes täna on ametis Sisekaitseakadeemia piirihalduse õppetooli nooremlektorina.

Külalistele tehti ringkäik Sisekaitseakadeemia õppehoones, vaatasime päästekorraldajate õppeklassi ja õppedepood politsei- ja tolliametnike väljaõppeks ja tegime läbi väikese õpiharjutuse vangla harjutuskambrites. Külastasime ka lasketiiru. Nägime õppureid erinevates treeningsaalides trenni tegemas ja pidime tunnistama, et tingimused on neil seal kadestamisväärsed.

Peale lõunasööki tutvustas virtuaalsimulatsioonikeskuse juht Kristjan Sepp, millised võimalused on simulatsioonide abil õppimiseks. Väga põnev tundus simulatsiooniprogrammi kasutamine juhtide õppes. Kuna ka meie õpetame Kaitseliidu koolis juhte, paistis siit üks väga ahvatlev koostöökoht.

Kaugseire teadus- ja arenduskeskuse ekspert Andrus Padar rääkis oma keskuse tööst ja MÕS valdkonna arengutest. Tema on juba ka olnud suureks abiks Kaitseliidu koolile drooniinstruktorite kursuse õppekava väljatöötamisel.

Päeva lõpus saime ülevaate Sisekaitseakadeemia plaanidest Väike-Maarjas, sealse arenduse projektijuht Alo Tammsalu tutvustas, milliseks kujundatakse sealne õppekeskus.

Kohtumisest kokkuvõtteid tehes leidsime, et Sisekaitseakadeemia instruktorite õpe ja Kaitseliidu kooli instruktorite koolitus, samuti juhtimiskoolitused võiksid olla üheks koostöökohaks. Järgmisel korral saadakse kokku 2025. aasta aprillis Kaitseliidu koolis.