KL PSOK kursusest reservväelase pilgu läbi
03.06.2025
Möödunud kaheksa kuu jooksul õnnestus mul edukalt läbida pataljoni staabiohvitseride kursus (PSOK) Kaitseliidu koolis. Avan lühidalt kursuse läbiviimise korda, sisu ja meeskonnatöö aspekte. Etteruttavalt võin väita, et reservohvitseri õpiteekonnal on nimetatud kursus parim saadaolevatest.
Kursus toimus Kaitseliidu koolis Alu mõisas üheksal nädalavahetusel, kusjuures õppetöö algas valdavalt reede õhtul kell 17 ja lõppes pühapäeval kell 13. Õppenädalavahetused olid jaotatud kuude vahele selliselt, et iga kuu toimus üks moodul. Õppehoone on väga väärikas ja samal ajal kompaktne, majutades endas nii hulgaliselt õppeklasse, majutusruumid kui ka sauna. Lõpuharjutusel oli mõisa territooriumile kohale toodud ka staabimasinad ja püstitati sidevõrgud. Meie kasutuses olid kõik staabitööks vajalikud kaasaegsed töövahendid ja saime harjutada staabitöö protseduure nii paberil, kilel kui digitaalselt.
PSOK esimesed moodulid keskendusid alusteadmistele nii siniste kui ka punaste sõdimisest, kusjuures iga järgmise mooduli algul testiti eelmise osa teadmisi kirjaliku testiga. Vähemalt pooltele moodulitele järgnes kas iseseisev või grupitööna teostatav kodutöö. Kõige enam aega panustasime staabitöö protseduuride ja otsuse vastuvõtmise protsessi harjutamisele. Ülesehitus oli loogiline ja samas praktiline, milles ise käsku koostades saime veenduda. Instruktorid olid pädevad, väga laialdase kogemuse ja toetava suhtumisega, seega julgen kindlasti soovitada reservisti taustaga õppuritele. Eraldi väärib ära märkimist kursuse moodul “Juhi jutud”. Meid külastasid erinevad tunnustatud juhid nii Kaitseväest kui Kaitseliidust ja saime ette antud teemadel veidi vabamalt mõtteid vahetada. Kokkuvõttes võib julgelt väita, et kujunes mõistetav pilt meie vastasest ja arusaam kuidas meie antud kontekstis sõdime.
Meie kursuse õppurite taust oli äärmiselt erinev. Mõned kursusel osalenutest olid jõudnud kapteni auastmesse ja omasid üle kümne aastast kogemust Kaitseväes. Samas grupis oli lipniku auastmega suhteliselt värskeid aspirante. Nägin, et just see erinevus oli meie suur tugevus, sest võimaldas õppida grupisiseselt. Õppuritest päris suur hulk olid saanud mõningase kogemuse diviisi staabis ingliskeelsete protseduuride kasutamisel ja väga heade presentatsioonide tootmisel. Kaitseliidu MKR-ide reservistid teadsid väga palju kuidas Kaitseliit sõdib. Usun, et just selline kooslus lõi kaugelt suurema õpitulemi kui õppekava üksi. Minu jaoks oli äärmiselt meeldiv tõdemus, et kursuslaste vahel tekkis väga hea läbisaamine ja oodatakse järgmisi võimalusi koostööks.
Soovitan kõigile, kelle sõjaaja ülem selleks võimaluse annab, antud kursusel osaleda. Kursuse formaat on reservistile läbimiseks ainuvõimalik, ent oma sisult ja mahult tagab oskused pataljoni staabitöö planeerimisel ja elluviimisel.
Tänades
Martin Kirk,
leitnant reservis
